Blog

2020 Seyhan Livaneli Öykü Yarışması Şartnamesi

5 Mart 2019 günü almıştık o acı haberi. Seyhan Livaneli’yi kaybetmiştik. Elimizden bir şey gelmiyordu elbette; böyle durumlarda olduğu gibi anılarımız, kitaplarından okuduğumuz düşünceleri ve anlattığı hikayeler zihnimizde hareketlenmişti. O kitapların birinde geçen, Seyhan Hanım’ın (dolayısıyla Zülfü Livaneli’nin) babası Mustafa Sabri Bey’in çocukları için söylediklerini anmıştık:

“Hayatım boyunca ben de övgüye değer birçok nimete nail oldum, bunlarla övünmek istemedim, övünmedim. Ama sizin başarılarınızla övünüyorum, göğsüm kabarıyor. Sizler gurur kaynağım oldunuz. Bana bu mutluluğu yaşattığınız için hepinize teşekkür ve sağlınıza, mutluluğunuza, başarılarınızın devamına dua ederim.”

Seyhan Livaneli, hiç kuşku yok ki inceliğin, iyi kalpliliğin, güzelliğin simgesi olarak anılarımızda capcanlı yaşayacak. Buna yönelik bir de öykü yarışması düzenlendi. Yarışmaya 15 Ekim 2019 gününe kadar başvurulabilecek.

15 Ocak 2020’de sonuçlar açıklandıktan sonra, Seyhan Livaneli’nin doğum tarihi olan 22 Ocak’ta, kazanan yazarın da katılımıyla ödül töreni yapılacak.

Her yıl başka bir konu başlığı ile tekrarlanacak yarışmanın bu ilk yılındaki konusu, “Ötekileştirme” diye açıklandı. Adaylar en fazla 3 öyküyle katılabilecek. Yalnız birinciye ödül verileceği ve kazanan öykünün kitaplaştırılacağı da belirtiliyor.

Seçici kurulu oluşturan yazarlar: Zülfü Livaneli, Sunay Akın, Nebil Özgentürk, Barış İnce, Zafer Köse ve Mevsim Yenice.

Birinci Seyhan Livaneli Öykü Ödülü Yarışma Şartnamesi:

1.      Yarışma herkese açıktır. Seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz. Yarışmaya katılan öykülerin hukuki ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir.

2.    Her katılımcı en fazla 3 öyküden oluşan bir dosya ile katılabilir. Gönderilen yapıtlar iade edilmez.

3. Yarışma konusu her yıl yenilenmek üzere belirlenecektir. Bu yılın konusu ‘ötekileştirme’ olarak belirlenmiştir.

4.      Yalnızca birincilik ödülü verilecek, kazanan dosya yayınlanarak kitaplaştırılacaktır.

5. Öykülerin, Times New Roman karakterinde, 12 punto ile 1,5 satır aralığında, bilgisayarda yazılmış olması gerekmektedir.

6.      Öykü dili Türkçe olmak koşuluyla yarışmaya yurt dışından katılım sağlanabilir.

7.    Dosyalar A-4 formatında 6 nüsha olarak, özgeçmiş ve iletişim bilgileriyle birlikte ilgili adrese kargo ya da postayla ulaştırılmalıdır. Elden ya da e-posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

8.      Öykünün yazıldığı sayfa üzerinde isim ve öz geçmiş bilgisi bulunmamalı, özgeçmiş ve iletişim bilgileri ayrı bir sayfa da  gönderilmelidir.

9.   Yarışmaya 05 Ağustos 2019-15 Ekim 2019 tarihleri arasında başvurulabilir. Eserler, Kültür Mahallesi Meksika Sokak No:12/2 Alsancak – İzmir adresine son başvuru tarihine kadar gönderilmelidir. Posta ve kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

10. Yarışma sonuçları, 15 Ocak 2020 tarihinde ‘Seyhan Livaneli Öykü Yarışması Facebook Sayfası’ndan duyurulacaktır. Yazar Seyhan Livaneli’nin doğum günü olan 22 Ocak 2020 tarihinde, basıma layık bulunan eser yazarının da katılımıyla bir ödül töreni düzenlenecektir.

11. Seyhan Livaneli Öykü Yarışması’nda bir kez ödül almış yazarlar, sonraki yıllarda bu yarışmaya başvuramazlar.

12. Seçici Kurul; Zülfü Livaneli, Sunay Akın, Nebil Özgentürk, Barış İnce, Mevsim Yenice ve Zafer Köse’den oluşmaktadır.

13. Seçici kurul oy çokluğuyla karar verecektir.  Seçici kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamaz.

14. Yarışma için ‘seyhanlivanelioykuyarismasi@gmail.com’ adresinden detaylı bilgi alınabilir.